Psorijaza je kožna nezarazna bolest koja uzrokuje pojavu crvenih, u pravilu uzdignutih plakova (zadebljanih dijelova kože), prekrivenih bjelkastim ljuskama, ponekad popraćenih svrbežom. Spomenute promjene nastaju uslijed ubrzanog množenja i sazrijevanja stanica kože. Psorijazu može dijagnosticirati dermatolog nakon fizičkog pregleda ili biopsije.
Iako za psorijazu do danas ne postoji lijek koji će vas izliječiti, postoji nekoliko načina kako ju možete držati pod kontrolom. Osim preparata za lokalnu primjenu, koristi se i svjetlosna terapija i oralni lijekovi.
Budući da je psorijaza autoimuna bolest, važno je održavati svoje cjelokupno zdravlje kako biste upalne okidače kontrolirali i što više smanjili njihovu aktivaciju. Raznovrsnom zdravom prehranom obogaćenom vitaminima poboljšati ćete imunitet i cjelokupno zdravlje.
Povećani unos vitamina neće izliječiti psorijazu, ali može ublažiti simptome.
Vitamini i psorijaza
Vaše cjelokupno zdravstveno stanje i jačina simptoma psorijaze su u uzročno-posljedičnoj vezi. Prehrana bogata vitaminima osigurati će vam osnovu u borbi protiv psorijaze.
Mnogi vitamini i hranjivi sastojci povezano djeluju kako bi postigli punu učinkovitost. Korisno je znati kakvo je trenutno stanje s razinom vitamina u vašem organizmu. Zatražite vašeg liječnika određivanje statusa vitamina. Prema dobivenim rezultatima krvnog nalaza odrediti će kojih vitamina vam nedostaje i koje biste trebali pojačano unositi kroz prehranu i terapiju. Određivanje statusa vitamina omogućuje pravodobno terapijsko djelovanje. Vitamine ne uzimajte na svoju ruku već po preporuci liječnika.
Vitamin A
Dvije su glavne skupine povezane s vitaminom A: retinoidi i karotenoidi.
Iako su retinoidi poznati po prednostima njege kože, oni se također propisuju oralno ili lokalno za liječenje psorijaze. Utvrđeno je da osobe s psorijazom imaju manje vitamina A u svojoj koži, posebno karotenoida..
Iako je potrebno više studija kako bi se razumio odnos između psorijaze i vitamina A, uvođenje više vitamina A u vašu prehranu moglo bi olakšati simptome psorijaze.
Namirnice s visokom razinom vitamina A:
- kelj
- špinat
- bundeva
- avokado
- mrkva
- slatki krumpir
- kukuruz
- žumanjak
B vitamin
Utvrđeno je da biotin (B-7) i B12 pomažu u poboljšanju simptoma psorijaze. Dodatak biotina može pomoći u regeneraciji kože i noktiju. Vitamin B12 važan je u liječenju psorijaze. Nedostatak vitamina B12 u tijelu može biti povezan s psorijazom. Nalazi se u većini proizvoda životinjskog porijekla, a vegetarijanci mogu pronaći hranu na biljnoj bazi obogaćenu B12.
Meso, riba i perad najbolji su izvori vitamina B-12. Oni su također dobri izvori proteina i drugih vitamina B skupine.
Namirnice s visokim udjelom B12 vitamina:
- mlijeko i mliječni proizvodi
- kvasac
- iznutrice (bubrezi i jetra)
- jaja
- piletina
- losos
- tuna
- govedina
- školjke i rakovi
Vitamin C
Većina stanica sposobna je tolerirati blagu neravnotežu zahvaljujući antioksidacijskom obrambenom sustavu, koji je poprilično uvjetovan i primjerenom prehranom.
Oksidativni stres nastaje kada tijelo dođe u neravnotežu između aktivnosti slobodnih radikala i antioksidativnog djelovanja. Utvrđeno je da se oksidativni stres povećava dok se tijelo bori protiv psorijaze.
Također je utvrđeno kako vitamin C pomaže u kontroli oksidacije u tijelu. Provedene su studije kojima je ustanovljeno kako su osobe s teškim oblikom psorijaze uz povećani unos vitamina C kroz 6 mjeseci smanjile simptome na minimum.
Namirnice s velikim udjelom C vitamina:
- kelj pupčar
- brokula
- citrusno voće
- cvjetača
- rajčice
- špinat
- kivi
- jagode
Vitamin D
Vitamin D stvara naše tijelo kada je izloženo sunčevoj svjetlosti i od vitalne je važnosti za naše cjelokupno zdravlje.
Nedostatak vitamina D u mnogočemu je povezan s psorijazom. Jedna od najvećih blagodati vitamina D je njegova moć jačanja imuniteta. Osobe s psorijazom mogu imati koristi od održavanja imunološkog sustava što zdravijim kako bi poboljšali svoj autoimuni odgovor. Ako želite povećati unos vitamina D, razmislite o uzimanju oralnih dodataka prehrani, sigurnom izlaganju sunčevoj svjetlosti i hrane poput:
- sira
- žumanjaka
- masnije ribe
- obogaćenih žitarica
Ostali nutritijenti koji mogu pomoći
Omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline smanjuju upalne procese u tijelu, a istovremeno poboljšavaju imunološki sustav. To ih čini izvrsnom dopunskom terapijom za osobe koje pate od psorijaze. Ovaj je hranjivi sastojak najjednostavnije dostupan u kapsulama, ali ga možete pronaći i u slijedećim namirnicama:
- chia sjemenke
- sjemenke lana
- orašasti plodovi
- soja
- laneno i repičino ulje
Glukozamin i kondroitin
Jedan od simptoma psorijaze je psorijatični artritis. Poznato je da glukozamin i kondroitin potiču elastičnost hrskavice, njezino stvaranje i obnavljanje, te inhibiraju razgradnju hrskavice u tijelu. Dodavanje ovih hranjivih sastojaka može pomoći ublažiti neke artritične simptome povezane s psorijazom.
Metilsulfonilmetan (MSM)
Početne studije pokazale su da MSM može pomoći u suzbijanju upala i bolova u zglobovima. MSM (metilsulfonilmetan) je organski sumporni spoj koji se nalazi u živim bićima. MSM iskazuje snažno protuupalno djelovanje te se zbog toga koristi pri olakšavanju boli upalnih bolesti kao što je artritis. Osim navedenog MSM također:
- ublažava simptome alergije
- jača imunitet
- poboljšava kvalitetu kože i kose zbog povećanja koncentracije keratina
Razgovarajte s liječnikom prije nego što počnete uzimati vitamine i dodatke prehrani, osobito ako ste trudni, dojite ili želite zatrudnjeti. Iako je uzimanje vitaminskih dodataka korisno za vaše cjelokupno zdravlje i simptome psorijaze, to nije zamjena za terapiju koju će vam propisati vaš liječnik.
Konvencionalno liječenje psorijaze
Za psorijazu nema lijeka, no simptomi se općenito rješavaju pod nadzorom dermatologa uz sljedeće tretmane:
Svjetlosna terapija
Kratko izlaganje prirodnom i umjetnom svjetlu izravno na zahvaćeno područje
Lokalna terapija
Primjena masti, krema, gelova i losiona koji se izdaju na recept i ublažavaju simptome
Injekcije
U slučajevima težeg oblika psorijaze terapija injekcijama kortikosteroida i oralnim lijekovima na recept pomažu u ublažavanju simptoma
Kada posjetiti liječnika?
Ako primijetite da vaša koža prolazi kroz cikluse ljuskanja, crvenila, pucanja, svrbeža i boli, obratite se liječniku primarne zdravstvene zaštite ili dermatologu prije promjene načina prehrane ili uzimanja dodataka na svoju ruku.
Promjena načina prehrane je stil života i može potrajati mjesecima kako biste uočili znakove poboljšanja. Liječnik vam može pomoći da pronađete trenutno ili kratkotrajno olakšanje.
Iako ne postoji lijek za psorijazu, postoji puno načina na koje možete život s psorijazom učiniti ugodnijim i pod kontrolom. Zdrava prehrana bogata vitaminima korisna je i za zdravlje kože i za cjelokupno zdravlje. Dodaci prehrani također mogu pomoći, ali prvo se konzultirajte s liječnikom. Izgradnja snažnog imunološkog sustava, smanjenje izloženosti riziku upalnih okidača dobar su način koji osiguravaju da se simptomi psorijaze ne pogoršaju.