Ne postoji jednostavan odgovor na pitanje koliko često treba čistiti kupaonicu. Djelomično ovisi o tome koliko se često koristi, koliko se dobro prozračuje i koliko su površine prljave.
Kupaonica je jedna od najčešće korištenih prostorija u domu, a to znači da joj treba posvetiti pažnju kako bi bila čista. Zbog vlage, kupaonica je savršeno okruženje za razvoj bakterija i gljivica ako ju ne čistite redovito.
Srećom, većina površina se lako čisti, a uz malo svakodnevne pažnje i temeljitije čišćenje jednom tjedno, može se održati blistavo čistom i svježom.
Dnevno čišćenje – brzo održavanje
- Prebrišite površine dezinfekcijskom maramicom za čišćenje
Upotrijebite dezinfekcijsku maramicu za brisanje ormarića, slavina i umivaonika nakon svake upotrebe kako biste uklonili kapljice i ev. prljavštinu. Uvijek upotrijebite drugu maramicu za brisanje vodokotlića, WC daske i školjke
- Prebrišite tuš kabinu
Nakon svakog tuširanja koristite krpu ili ručnik za brisanje zidova tuš kabine i vrata ili kade kako biste spriječili nakupljanje sapuna i mrlje od vode.
- Objesite ručnike i ogrtače
Rastresite i raširite vlažne ručnike i ogrtače kako se zbog vlage ne bi počele nakupljati gljivice
Savjet: mijenjajte ručnike dnevno ukoliko vas više koristi zajedničku kupaonicu, a pogotovo ukoliko je netko od ukućana osjetljiv na infekcije ili prehlađen
Tjedno čišćenje kupaonice
Kako biste što bolje iskoristili svoje vrijeme, počnite od vrha i čistite prema dolje. Pod u kupaonici očistite zadnji kako vam naknadno ne bi ništa više kapalo po podu i nećete više imati nereda.
Savjet: Pročitajte upute za sve proizvode za čišćenje kupaonice koje koristite. Postići ćete bolje rezultate ako ostavite sredstvo neko vrijeme da djeluje. Nanesite sredstvo za čišćenje i pričekajte najmanje pet minuta. Djelovati će na prljavštinu i kamenac, a vama će biti lakše prebrisati nego ribati.
- Ručnici i ogrtači
Skupite i operite sve ručnike za tuširanje i ručnike za ruke. Ako imate prostirke za pod, iznesite ih van kako biste otresli kosu i prašinu. Provjerite naljepnicu za održavanje prostirke, ali većina se može prati u perilici. Pustite da se prostirke osuše na zraku kako biste spriječili oštećenje gumene podloge.
Možda vas zanima i ovo: Prostorija za vešeraj u vašem domu
- Očistite i dezinficirajte WC školjku
Nanesite sredstvo za čišćenje po unutrašnjosti WC školje i spustite poklopac. Obrišite dezinfekcijskom maramicom tipkalo za vodu ili vodokotlić, sve vanjske površine školjke, ne zaboravite obrisati i iza školjke. Ukoliko ne koristite maramice, obrišite krpom koja je namijenjena samo za čišćenje WC školjke i dezinfekcijskim sredstvom. Ako živite u području s tvrdom vodom, nakupljanje kamenca ćete izbjeći ako redovito 1x tjedno nanesete sredstvo za uklanjanje kamenca. Čišćenje završite ribanjem unutrašnjosti WC školjke. Ne zaboravite izribati i ispod ruba! Zatim isperite.
- Očistite tuš kabinu ili kadu
Bez obzira imate li tuš kabinu od keramičkih pločica, stakloplastike ili kamena, treba je temeljito čistiti jednom tjedno kako biste uklonili naslage sapuna i ev. nakupine plijesni na površinama. Pošpricajte unutrašnjost kabine sa sredstvom protiv kamenca i ostavite par minuta djelovati. Ukoliko imate tvrdokornije naslage na površinama, istrljajte blagom spužvicom. Isperite tušem i obrišite suhom krpom kako vam ne bi ostale mrlje od kapljica vode.
Iste proizvode koji čiste tuš kabine možete koristiti i za kade.
Uklonite dlačice iz odvoda, odvod neka bude čist i prolazan, a začepljenja riješite prije nego što postane još gore. Ukoliko imate zavjesu za tuširanje, vlažnom krpom obrišite šipku za tuširanje i prstenove zavjese kako biste uklonili prašinu i ostatke sapuna.
- Prebrišite umivaonik i ormariće
Uklonite sve s umivaonika i ormarića. Koristite višenamjensko sredstvo za čišćenje kupaonice ili mješavinu sode bikarbone i nekoliko kapi octa kako biste uklonili osušenu kozmetiku, pastu za zube i prljavštinu sa svake površine. Očistite i nosače i čašice u kojima držite četkice za zube. Posude za sapun prebrišite sa svih strana, osobito s donje strane jer se ovdje često počinju nakupljati gjivice.
Dobro isperite običnom vodom i osušite mekom krpom kako biste spriječili pojavu mrlja od vode.
Ulijte jednu šalicu sode bikarbone i 1/2 šalice bijelog octa u odvod kako biste otklonili loše mirise i manja začepljenja.
- Prebrišite i dezinficirajte prekidače i ručke
Prekidači za svjetlo i površina oko njih mjesta su koja svi dodiruju. Oko i na njima skuplja se puno mikroba. Kvake na vratima i ručkice na elementima mogu biti plodno tlo za klice i bakterije. Svako područje dobro očistite dezinfekcijskom maramicom ili sredstvom za čišćenje.
- Očistite ogledalo
Nakon što su umivaonik i ormarići čisti, očistite ogledalo sredstvom za čišćenje stakla ili poprskajte s malo bijelog octa. Prebrišite krpom od mikrovlakana kako bi se spriječio nastanak pruga na staklu i zadržavanje čestica prašine. Ne zaboravite obrisati i mala pomoćna ogledala!
- Ispraznite kantu za otpad
Iznesite otpad, a ukoliko koristite vrećice za smeće stavite nekoliko vrećica na dno kante kako biste si pojednostavili zamjenu vrećica!
- Očistite pod
Sada kada je sve ostalo čisto, pometite ili usisajte pod kupaonice kako biste uklonili dlake, prljavštinu i prašinu. Operite pod prema preporuci na sredstvu za čišćenje koje koristite.
Jednom mjesečno…
Jednom na mjesec očistite ventilacijski otvor, unutrašnjost kante za otpad, unutrašnjost kupaonskih ormarića i glavu tuša!