Evo zašto je čudesno marokansko ili arganovo ulje dobro za kožu!

Najčitanije

Marokansko ili arganovo ulje jedno je od onih čudesnih sastojaka koje vidite u svakom proizvodu i o kojima čitate u svakom članku o njezi kože – ali možda ne znate što je to, kako ga koristiti i niste sigurni u njegove prednosti. Otkrivamo vam sve što trebate znati o arganovu ulju i o tome koje benefite vaša koža dobiva.

Koji su benefiti arganovog ulja za kožu?

Budući da svako ulje za lice ima jedinstven sastav, težinu i stopu upijanja, neka su prikladnija za određene tipove kože i probleme od drugih. Ricinusovo ulje i ulje sjemenki grožđa, primjerice, pomažu smanjiti višak masnoće na koži sklonoj aknama, dok su ulja kokosa i avokada iznimno bogata hidratantna sredstva za suhu kožu.

Arganovo ulje je u sredini spektra – nije ni preteško ni prelagano, što ga čini prikladnim za sve tipove kože. Sadrži omega masne kiseline, vitamin E i linolnu kiselinu, koji pomažu u blagoj hidrataciji vaše kože, omekšavaju zadebljanu kožu, pa čak i smanjuju pojavu akni. To je u biti prirodna superhrana koja štiti i hrani kožu.

Zatvara li arganovo ulje pore?

U teoriji, sve može začepiti vaše pore, osobito ako je vaša koža prirodno osjetljiva na određeni sastojak. Međutim, za razliku od određenih ulja za koja se zna da su izrazito komedogena – “začepljuju pore”, kao što su kokosovo ulje i maslinovo ulje – arganovo ulje je na donjem kraju ljestvice rizika.

U stvarnosti, arganovo ulje ima vrijednost komedogenosti nula (od pet). To je, vjerovali ili ne, više nego što možete reći za druge sastojke u vašoj kremi za lice i šminki.

Možda vas zanima i ovo: Maslinovo ulje smanjuje bore, a uz ovaj jednostavan recept imat ćete blistavu i nahranjenu kožu!

Pomaže li u borbi protiv akni?

Prema stručnjacima, nanošenje ulja na masnu kožu sklonu aknama moglo bi biti korisno. Akne kod nekih osoba često izbijaju ne zato što imaju prirodno masnu kožu, već zato što je njihova kožna barijera postala suha, oštećena i upaljena kao rezultat ozbiljnog režima proizvoda protiv akni. Ta oštećena kožna barijera zatim prekomjerno kompenzira stvaranjem još više masnoće, što začepljuje pore i uzrokuje prištiće.

Arganovo ulje vam može pomoći u prekidanju tog začaranog kruga. Prema stručnjacima, vitamin E u arganovu ulju ne samo da djeluje protuupalno za crvenu, reaktivnu kožu, već i pomaže u kontroli proizvodnje masnoće vaše kože uravnotežujući razinu sebuma, tako da ćete imati manje prištića i manje iritacija nego prije.

Nadalje, vjeruje se da svi antioksidansi prirodno prisutni u arganovu ulju pomažu u ublažavanju ekcema i smanjenju ožiljaka. Počinjete li shvaćati zašto ga svi vole?

Kako koristiti arganovo ulje?

Kako bismo razotkrili uobičajenu zabludu o njezi kože, ulja nisu ovlaživači. Ulja su klasificirana kao okluzivna, što znači da djeluju kao barijera za sprječavanje isparavanja vlage iz vaše kože (kao što folija održava vašu hranu toplom). Dakle, nanesite ulje na blago vlažnu kožu kako biste zarobili tu vodu u porama ili ga umasirajte na hidratantnu kremu kako biste zatvorili sve hidratantne sastojke.

Budući da je arganovo ulje lagano, ono prodire i brzo se upija, ostavljajući vam suptilan sjaj.

Ako ste zabrinuti hoćete li vam lice izgledati presjajno tijekom dana, ulje koristite navečer, nakon čišćenja lica. Naravno, na jastučnici će ostati tragovi ulja, ali isplati se ako ćete imate hidratantno, hranjivo, omekšavajuće, lagano čudo u bočici koje se bori protiv akni i umanjuje ožiljke.

Osim za njegu lica, arganovo ulje koristi se i za:

  • prevenciju strija
  • jačanje krhkih noktiju
  • tretmane ekcema i psorijaze
  • njegu kose – daje sjaj, štiti od pucanja
  • njegu usana
  • Za njegu osjetljive dječje kože

Marokansko ili arganovo ulje benefiti
Marokansko ili arganovo ulje benefiti

Zadnje objavljeno

Predloženo za vas